Biomasa

Biogaz

Biodiesel

Kolektory

WWW.BIO.ENERGIA.PRV.PL


 BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA

     .:  Co to jest bio-Diesel?   :.
     .:  Zalety bio-Diesela  :.
     .:  Zastosowanie  :.
     .:  Porównanie  :.
 
     

 



Zastosowania Biodiesla to miedzy innymi:
- jako samodzielne paliwo samochodowe
- jako biokomponent paliwowy
- w systemach grzewczych / prądotwórczych
- surowiec dla przemysłu
- produkcja środków smarnych
- w górnictwie
- w transporcie wodnym
- w transporcie kolejowym
- do likwidacji skażeń
- w motocyklach


Wykorzystanie biodiesla w rolnictwie = poprawa ekonomiki gospodarowania

Nadprodukcja żywności, bardzo wysokie bezrobocie na wsi, ciągle wysokie i nadal relatywnie wzrastające koszty produkcji rolnej, a także względy ochrony środowiska naturalnego powodują wśród społeczności wiejskiej intensywne poszukiwania alternatywnych, często zupełnie nowych, dotychczas nieznanych źródeł dodatkowych dochodów. Jednym z nich jest produkcja i stosowanie biopaliw.

W warunkach polskich na uprawę 1 ha gruntów ornych, rolnik zużywa średnio-rocznie 120 litrów oleju napędowego. A więc roczne zapotrzebowanie na paliwo do ciągników i maszyn w gospodarstwie o powierzchni np. 20 ha wynosi 2.400 litrów. Taką ilość paliwa można uzyskać przerabiając na biodiesel 8 ton nasion rzepaku. Przy plonie 2,5 t/ha wystarczy więc obsiać rzepakiem areał o powierzchni nieco ponad 3 hektary, aby być samowystarczalnym paliwowo w gospodarstwie 20-hektarowym.
Paliwo w gospodarstwie rolnym stanowi około 23% kosztów mechanizacji (wg IERiGŻ).Ograniczając zakup paliwa z zewnątrz można poprawić efektywność w gospodarstwach rolnych.


Biodiesel jako sposób na likwidację skażeń (ropopochodnych)
Biodiesel nie tylko że jest związkiem łatwo biodegradowalym zarówno w wodzie jak i w glebie to także jest wykorzystywany do likwidacji skażeń gleby spowodowanych np. wyciekiem ropy naftowej.

Dowodem na możliwość stosowania biodiesla do neutralizacji skażeń, są wyniki testów jakie przeprowadził dr Steve Mudge z Uniwersytetu Walijskiego w Bangor. Przedmiotem badań było oczyszczenie nadmorskich plaż z zanieczyszczeń ropopochodnych. Okazało się że Biodiesel zarówno dobrze rozpuszcza jak i doskonale stymuluje bakterie do współ-metabolizmu (co-metabolise) węglowodorów ropopochodnych. Ta technika jest mniej toksyczna i bardziej wydajna niż dotychczas stosowane. Ponadto badania wskazują, że z osadów (sediments) można odzyskać więcej ropy naftowej przy pomocy Biodiesla niż metod wykorzystujących wodę.
Wyniki testów były bardzo satysfakcjonujące i przyczyniły się do powstania nowej techniki likwidacji zanieczyszczeń ropopochodnych. W roku 1997 osiągnięcie to zostało uhonorowane nagrodą "Enterprise Oil/Heriot-Watt Environmental Award".


Na podstawie:
http://www.oceanairenvironmental.com/aboutbiodiesel/data3.html Materiały Uniwersytetu Walijskiego w Bangor, 1997 (Dr Mudge)